Ako umyť auto: ručné umývanie exteriéru vozidla

Vraj ručné umývanie auta sa nedokáže vyrovnať obsluhe strojov v autoumyvárňach?! Ak však zvolíte šetrný, ale zato efektívny postup pre všetky typy nečistôt a na rôzne dostupných miestach, výsledok vás len príjemne prekvapí. Zároveň to netreba podceňovať, pretože je náročné očistiť celú karosériu, spodné časti auta a pritom nepoškodiť lak. Vyžaduje si to námahu a viac zručností, no s radosťou vám budeme aspoň informačne asistovať!

ako-umyt-auto-wapkou-1

Dôsledne sa pripravte na umývanie auta wapkou...

… a čo neovládate, respektíve ste v tom menej zručný, doštudujte si. Nie je nič horšie ako veľká mláka pod autom a auto od šmúh a škvŕn. Každé vozidlo potrebuje aspoň dvakrát do roka generálne vyumývanie exteriéru. Samozrejme, podľa frekvencie používania a parkovacích možností čistite auto od väčších nečistôt aspoň raz do týždňa.

Ako umyť auto aby bolo čo najdlhšie čisté?

Dôležité je vybrať si správny čas a miesto na umytie auta. Na zablatenom dvore a v blízkosti stromov, tak to by bol len premárnený deň! Auto umývajte hlavne na menej frekventovaných miestach, ktoré ho "nezasypú" hneď ďalšou spŕškou prachu a nečistôt.

Vyhýbajte sa veternému, mrazivému počasiu. Najlepšie v období, keď už nehrozia teploty pod 0 °C. Po zime narušia kondíciu vozidiel usadeniny od roztopeného snehu a spolu so soľou negatívne ovplyvňujú najmä kovové časti. Aktuálne preto pripomíname aj náš sumár užitočných rád o jarnej údržbe vozidiel v 6 krokoch, a to od hĺbkového umývania auta až po aplikáciu vosku.

Pozor, taktiež je zlou voľbou umývanie auta za „horúca“, ideálne v tieni. Ak ste sa práve vrátili z jazdy, nechajte auto najprv "ochladnúť", až potom začnite s umývaním. Inak by aplikované čistiace prostriedky a voda rýchlejšie uschli a zanechávali po sebe len škvrny a mastnotu (aktívne látky by pri vysokých teplotách na povrchu nestihli zaúčinkovať a "odlepiť" nečistoty).

Čistenie auta od strechy či od kolies a podvozku?

Od kolies a podvozku! Určite sa zhodneme na tom, že tieto miesta sú najviac v kontakte s väčšími a hrubšími nečistotami. Tým, že ich umyjeme ako prvé, ochránime ďalšie časti pred vynášaním špiny a najmä pred možným poškriabaním povrchu. Na kolesá a podvozok najprv použijeme vysokotlakovú hadicu (wapku) na opláchnutie od hlboko usadených nečistôt. Keď už sú najväčšie nečistoty rozmočené a odstránené z povrchu, vyhľadáme si v sortimente autokozmetiky dostupné čistiace prostriedky na pneumatiky a disky.

Náš Tip

Náš tip – silnejší tlak vody na znečistené časti kolies a podvozku dosiahnete, ak budete pôsobiť hadicou smerom zdola nahor. Najväčší prúd vody tak zasiahne priamo nečistoty, "nerozleje" sa po okolí. Wapkou by ste však nemali vyvinúť tlak väčší než 170 barov, inak môže dôjsť k poškriabaniu diskov aj gumových častí. Ďalšie tipy a galériu fotiek nájdete aj tu.

Auto viackrát preparkujte, aby ste sa wapkou dostali aj na ťažko dostupné miesta pneumatík a diskov. Aj keď sú mnohé produkty v autokozmetike svojou účinnosťou prirovnávané priam ku kyseline (najmä tie na kolesá a podvozok), nikdy ich nenahrádzajte bežnou kuchynskou či kúpeľňovou drogériou. Svojím zložením môže podporiť oxidáciu a hrdzavenie.

Koľko vedier, špongií a ďalšieho vybavenia potrebujeme na štyri kolesá?

Po opláchnutí kolies wapkou od hrubých nečistôt odporúčame pripraviť si dve vedrá, čistiaci prostriedok a kefu. V jednom vedre nech je len konkrétny čistič (a voda) a v druhom voda, v ktorej budete priebežne oplachovať kefu. Takto si zabezpečíte vždy čistú vodu pred každým ďalším namočením v čistiacom prostriedku. Ideálne je preto používať autokozmetiku s tzv. penovou pištoľou, vďaka ktorej aplikujete prostriedok priamo na znečistené miesta.

Pozor, aj keď je na ktoromkoľvek prípravku uvedené neutrálne pH, nenechávajte ich na povrchu úplne uschnúť. Dodržiavajte odporúčanú dobu pôsobenia a opäť dané miesta opláchnite silnejším prúdom vody. Nakoniec odporúčame aplikovať oživujúci prostriedok na obnovu lesku ošetrených gumových častí. Ideálne v odolnom a dlhotrvajúcom pôsobení. Ak vás zaujímajú najčastejšie fámy a omyly pri umývaní auta, prečítajte si aj tento sumár informácií.

ExtraTip

Ešte pred umývaním kolies, nechajte auto "bežať" a umyte motorový priestor. Použite len čistiaci prípravok a utierku, vyhýbajte sa silnému tlaku vody. Ohrozili by ste tým elektronické komponenty a iné jemné súčasti. Ak auto neustále beží, znižuje sa tým riziko zatečenia a rýchlejšie sa odparí voda z tak ťažko dostupných miest. V tomto prípade sa viac prikláňame umývanie motora nechať na profesionála.

Karoséria

Základný princíp je podobný ako pri umývaní kolies a podvozku. Začíname tlakovou hadicou, ideálne, ak postupujete od strechy k spodnejším častiam. Skontrolujte, či máte dobre uzatvorené okná a zdvihnuté stierače. Ako posledné vždy vyumývajte spodné časti auta, svetlá, prahy a nárazníky, ktoré sú zdrojom najhrubších nečistôt. Použite wapku, potom si opäť nachystajte dve vedrá, (jeden s čistiacim prostriedkom na karosériu, druhé na oplachovanie utierky), rukavice a utierku z mikrovlákna.

Utierka má nespornú výhodu pred bežnou špongiou hlavne vo svojom zhluku vlákien vo zväzkoch, ktorými nevytvára typické vlasové ryhy. Špongie majú rovnejší, drsnejší povrch, slabšie absorbujú zrniečka nečistôt, a tak ich len presúvajú po povrchu. Na karosérii sa takto vytvárajú zádery a škrabance.

Náš tip – ďalšiu čistú utierku z mikrovlákna si pripravte na prikladanie (sušenie) karosérie. Nie je dobré nechať auto prirodzene usušiť na vzduchu, hrozia škvrny a viditeľné fľaky. Zároveň sa stanú lákadlom pre lietajúci hmyz a rôzne nečistoty z vonku, ktoré sa naň priam prilepia. Tie z karosérie dokonale odstráni aj špeciálny ílovitý prostriedok, clay (podobný plastelíne). Chráni povrch pred usádzaním malých kontaminantov a pripravuje ho na použitie lešteniek a voskov.

Rada na záver

Vysoko lesklú ochranu farby docielite aj manuálne a za bežných domácich podmienok. Prostriedok nanesiete na utierku a pri miernom tlaku ho rovnomerne rozotriete po karosérii. V poslednom kroku „zafixujte“ dokonalú čistotu karosérie ochranným voskom. Po tom, ako vosk uschne, použite utierku, ktorou jemne prejdete po povrchu. Skvelou bodkou na záver budú zvedavé pohľady vašich susedov, ktorí sa budú chcieť previezť. Len tak zistite, že ste urobili pre svoje auto maximum!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie