Ako skontrolovať tlak v pneumatikách

Kontrola tlaku v pneumatikách a udržania správneho hustenia pneumatík je jedno z najlacnejších preventívnych údržbových opatrení, ktoré môžete podniknúť na správu celkových nákladov. Vedieť, ako skontrolovať tlak v pneumatikách a udržiavať správnu úroveň je nevyhnutnosťou pre bezpečnosť vodiča a spolujazdca, aby sa predišlo problémom s defektom alebo manévrovacou schopnosťou počas jazdy. Môže tiež ušetriť peniaze vďaka zníženiu spotreby paliva, nehovoriac o menej častej výmene pneumatík prostredníctvom rovnomerného opotrebovania behúňa počas životnosti pneumatiky. 

Vo všeobecnosti platí, že pneumatiky, ktoré sú pod tlakom odporúčaným výrobcom, môžu znížiť spotrebu paliva o 3 percentá a predĺžiť životnosť pneumatík o 45 percent.

pneumatika

Správne hodnoty tlaku v pneumatikách

Na správnu kontrolu tlaku v pneumatikách vášho vozidla budete potrebovať kvalitný manometer a informáciu o odporúčanom tlaku vzduchu v pneumatikách od výrobcu. 

Veľa ľudí si myslí, že odporúčaný tlak v pneumatikách nájdete priamo na pneumatikách. Toto je nesprávne miesto. Množstvo tlaku priamo na pneumatike je zvyčajne maximálny povolený tlak. Takmer vždy by ste mali mať menší tlak, než aký je uvedený na pneumatike.

Správnu informáciu nájdete v používateľskej príručke alebo vnútri jedného z dverových stĺpikov, najčastejšie v bočných dverách vodiča. Upozorňujeme, že môžu existovať rôzne požiadavky na tlak predných a zadných pneumatík. Meradlá pneumatík prichádzajú v rôznych štýloch a nájdete ich vo väčšine obchodov s automobilovými súčiastkami. 

Kedy merať tlak v pneumatikách

Tlak vzduchu v pneumatikách sa odporúča skontrolovať, keď sú pneumatiky studené, najlepšie ráno alebo skôr, ako sa vydáte na cestu, prípadne počkať aspoň 3 hodiny kým sa pneumatiky ochladia . Ak sa však rozhodnete skontrolovať tlak v pneumatikách, keď sú pneumatiky teplé, tj potom, čo ste jazdili dlhšie ako 15 km alebo 15 minút, potom vám odporúčame pridať ďalšie 0,2bar na kompenzáciu vyššieho tlaku. Ideálnym obdobím je počas zimnej údržby alebo letnej údržby vozidla.

Ako merať tlak v pneumatikách

Pri meraní tlaku pevne pritlačte manometer na driek ventilu a na sekundu ho držte. Ak počujete akýkoľvek vzduch unikajúci pri udržiavaní manometra na mieste, pohybujte manometrom okolo, až kým sa syčanie nezastaví.

  1. Odstráňte viečko zo vzduchového ventilu na pneumatike a vložte ho na miesto, kde ho nestratíte.
  2. Na sekundu alebo dve sekundy pritlačte manometer na otvorenú stopku ventilu. Je normálne počuť syčanie vzduchu.
  3. Odčítajte hodnoty z tlakomeru.
  4. Porovnajte toto číslo s odporúčaným tlakom v pneumatike.
  5. Nasaďte viečko vzduchového ventilu pneumatiky. 
  6. Tento postup opakujte pre každú pneumatiku.

Nezabudnite skontrolovať tlak rezervnej pneumatiky a dvakrát skontrolujte, či máte všetko potrebné vybavenie na rýchlu a bezpečnú výmenu pneumatík.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie