Ako vybrať správny olej do motora?

Aktualizované: 06/09/2020

Každý majiteľ vozidla vie, že pravidelná údržba je veľmi dôležitá pre dlhú životnosť a spoľahlivosť auta. Preto je dôležité pravidelne kontrolovať hladinu oleja a v prípade potreby olej do auta doplniť. Existuje mnoho typov motorových olejov. Môžete si vybrať z minerálneho, polo-syntetického a plne syntetického oleja. Viete, ktorý motorový olej je najvhodnejší pre vaše vozidlo? Čo treba brať do úvahy pri jeho výbere?

motorovy_olej

 

Prečo je potrebné motorový olej meniť pravidelne

Olej v motore má niekoľko dôležitých funkcií pre zabezpečenie optimálneho fungovania vášho vozidla. Konkrétne ide o tieto:

  • opotrebenie a trenie pohyblivých častí je menšie, premazaním sa obmedzuje styk dynamických súčiastok
  • zlepšuje, udržiava chod motora v kondícii a zamedzuje sa aj nežiaducemu hluku pri pohybe niektorých častí
  • chráni motor pred koróziou, zabraňuje prehrievaniu, podporuje postupné chladenie v miestach vysokého trenia až „horenia“
  • tesnenie – znižuje tlakové straty napr. medzi piestnymi krúžkami
  • zaisťuje dlhšiu životnosť.

Nepodceňujte údržbu natoľko, aby vám to navýšilo náklady na opravu motora. Pozor si dávajte aj na znečistenie oleja. Nespoliehajte sa, že olejový filter dokáže zachytiť 100 % plávajúcich nečistôt.

Aj napriek tomu je dôležité meniť olej v pravidelných intervaloch. V priebehu času sa olej znečistí zvyškami rôznych častíc, ktoré postupne znižujú jeho kvalitu. Ako často budete musieť meniť olej? Záleží na štýle jazdy a type vášho vozidla. Aj keď niektorí výrobcovia uvádzajú predĺženú dobu životnosti oleja až 30 000km, odporúča sa olej meniť častejšie. Najmä pri mnohých krátkych cestách alebo pri dlhodobo stojacom vozidle sa kvalita oleja rýchlo zhoršuje a s výmenou oleja by ste nemali čakať dlhšie ako 10 000 – 12 000km aspoň raz za rok. V prípade vozidiel používaných pravidelne a na dlhších cestách stačí olej meniť po 15 000km.

Viete, ako doliať olej do motora?

Platí, že presnejšie hodnoty získate pri vypnutom motore. Miesto nalievania označuje symbol olejničky a takisto aj farebná mierka býva podobná – charakterizuje ju ukončenie z červeného, žltého alebo oranžového plastu. Mierkou najprv vykonajte pohyb nahor, potom ju vráťte na miesto, zatlačte, opäť vytiahnite a zamerajte sa na aktuálnu hladinu oleja. Koľko oleja má byť v motore?

Stav pod minimom udáva, že olej musíte čo najskôr doliať. Vždy pomaly, po menších dávkach. Zakaždým hladinu kontrolujte, nie je dobré, ani keď rýchlo vystúpi nad maximum. Príliš málo oleja môže mať za následok zvýšené trenie pri teplote, ktorá priam "prilepí" piest o stenu valca. Zároveň sa poškodzujú a jednoduchšie môžu zdeformovať ojničné ložiská. Auto vám v takých prípadoch vypovie svoju službu...

Na druhej strane, ani preliatie oleja nezanecháva pozitívne následky. Stráca svoju funkčnosť a mazacie vlastnosti, keďže sa v takom objeme rýchlejšie spení a dostáva do nasávania. Preliatie neraz spôsobuje poškodenie katalyzátora.

Rozdiel medzi minerálnym a syntetickým motorovým olejom

V minulosti existoval iba jeden typ motorového oleja - minerálny olej. Minerálny olej je úplne prirodzený produkt, ktorý vychádza zo zeme alebo sa vyrába ako vedľajší produkt rafinácie ropy. Minerálny olej sa používa v mnohých iných výrobkoch od kozmetiky až po pesticídy. Je to najlacnejší variant motorového oleja.

Základom syntetického oleja je minerálny olej, ktorý prešiel  komplikovaným chemickým procesom. Syntetický olej je síce drahší, ale vďaka chemickým zmenám má dlhšiu životnosť, ponúka lepší výkon a majiteľ automobilu dokáže prejsť viac kilometrov bez závažného znečistenia oleja. Okrem toho je syntetický olej menej citlivý na kolísanie teploty, čo znamená, že aj vo veľmi horúcich alebo chladných dňoch dobre udržuje svoje vlastnosti. 

 Viskozita oleja do motora - Čo znamená 5w30, 5w40 alebo 10w40?

Pravdepodobne ste si na baleniach motorových olejov všimli označenia ako 5W-30, 5W-40, 10W-40, 30, 5W a rôzne iné. Tieto hodnoty predstavujú viskozitu (tekutosť) oleja, ktorá je dôležitou hodnotou pri výbere.

 winter summer

Viskozita oleja je hodnotená klasifikáciou SAE (Society of Automotive Engineers), kde sa hodnotí hustota oleja od studených štartov až po prevádzkovú teplotu. Hodnoty 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W hovoria o viskozite oleja v chladných/zimných mesiacoch. Nižšie hodnoty „W“ lepšie zvládnu vysoké hodnoty do mínusu (znesú väčšiu zimu), čo je dôležitým parametrom pri štartovaní za studena. Hodnoty 20, 30, 40, 50 a 60, ktoré sa nachádzajú za písmenom „W“, predstavujú viskozitu oleja v letných mesiacoch. Vyššie hodnoty za písmenom „W“ lepšie zvládnu vysoké hodnoty do plusu (znesú vyššiu teplotu okolia) bez toho, aby sa olej stal príliš tekutým. Taktiež sa môžete stretnúť s označením len jedným typom hodnoty, napr. 40 alebo 10W. V tomto prípade sa jedná o jednostupňový olej, ktorý je možné použiť iba v letných, prípadne zimných mesiacoch v závislosti od označenia.

 

Označenie

Od °C

Do °C

SAE 30

-5

+40

SAE 40

- 0

+45

SAE 20W-50

-15

+50

SAE 15W-40

-20

+45

SAE 10W-40

-25

+35

SAE 5W-40 

-30

+30

SAE 5W-30

-30

+25

SAE 0W-30

-50

+30

 

environmental_protectionMotorový olej a ochrana životného prostredia

V súčasnosti sa kladie veľký dôraz na ochranu životného prostredia a tento trend nasledujú aj výrobcovia automobilov, ktorí v posledných rokoch vynaložili maximálne úsilie na zníženie spotreby paliva. Jedným z dôležitých faktorov je zníženie viskozity oleja. Redší olej sa lepšie kĺže, znižuje trenie, vytvára menej odporu a motor pracuje efektívnejšie. Logickým dôsledkom je menšia spotreba paliva motorom a tým sa emituje (tvorí) menej škodlivého CO2.

Olej 10W-40 v horúcom motore je redší ako 10W-50, ale hustejší ako 10W-30. Olej 0W-40 je rovnako hustý ako 10W-40, keď je motor v prevádzkovej teplote. Postupom času sa motorové oleje stávajú redšími od 15W-40 a 10W-40 po 5W-40 a 5W-30. V súčasnej dobe je celkom štandardný olej 10W-40 alebo 5W-40. Novšie typy automobilov zvládnu 0W30 a v prípade prispôsobeného motora je možné použiť dokonca 0W20 alebo 5W20.

Ako vybrať olej do motora?

Vo všeobecnosti sa odporúča kvalitný olej polo-syntetický alebo ideálne syntetický od kvalitných výrobcov, napr. Castrol, Mobil, Selenia. Čo sa týka viskozity riaďte sa predovšetkým odporúčaniami od výrobcu a hodnotu SAE prispôsobte štýle jazdy. Ak často cestujete na dlhšie vzdialenosti, tak v rámci odporúčaní od výrobcu, zvoľte radšej nižšie číslo SAE, ktoré sa nachádza za písmenom „W“. Ak vykonávate veľa krátkych vzdialeností, tak je lepšie zvoliť vyššie číslo. Pri drsných zimných podmienkach zvoľte číslo „W“ tak nízke, ako je výrobcom dovolené.

Pokiaľ si stále neviete dať rady s výberom správneho oleja neváhajte nás kontaktovať na e-mail: info@autodoplnky-kb.sk a my vám s výberom radi pomôžeme :)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie