Koronavírus a auto: Aký dopad má pandémia na údržbu a opatrenia vo vozidle?

Základným opatrením v tomto období je čistota a pretrvávajúca vôňa v aute. Tým sa navýši náš celkový komfort a bezpečnosť počas jazdy. Riziko infekcie nehrozí len nám, ale aj ostatným spolucestujúcim a tým, čo nasadnú do auta ešte niekoľko hodín po nás. Zameriavame sa preto na úplnú dezinfekciu interiéru, ale aj vzduchu, ktorý v ňom dýchame. Tieto a všetky ďalšie opatrenia sme pre vás zhrnuli v tomto blogu.

koronavirus-a-auto-aky-dopad-ma-pandemia-na-udrzbu-a-opatrenia-vo-vozidle_1

Ako správne vyčistiť auto?

Baktérie a vírusy v našich autách boli aj dávno pred pandémiou. Prinášame si ich z vonku a v závislosti od ich odolnosti ďalej prežívajú na každom tvrdom povrchu a množia sa. Dezinfekciu vnútorného prostredia v aute zohľadňujte aj podľa priemerného počtu cestujúcich a tých, ktorí spoločne využívajú to isté vozidlo. Na tieto a ďalšie nástrahy počas pandémie upozorňujú aj autori tohto článku.

Rizikovou skupinou aj v tomto prostredí zostávajú ľudia v starobnom veku, batoľatá a tí, ktorí nie sú zo spoločnej domácnosti. Istou výhodou je, že teraz sa len veľmi obmedzene využíva auto na dlhšie pracovné cesty či rodinné výlety. Inak by sme riziko nákazy len znásobovali.

Čo odporúčame pre udržanie hygieny v aute?

Úplnú dezinfekciu interiéru a všetkých doplnkov vykonajte aspoň raz za týždeň. Či už je vaším hlavným dezinfekčným prostriedkom mydlový roztok, alebo antibakteriálna autokozmetika, jeho reakciu na danom povrchu si najprv overte.

Náš tip

Zamerajte sa na prípravky, ktoré konkrétny povrch nielen dezinfikujú, ale aj "oživia". Celkový pozitívny dojem vo vašom aute znásobí nielen plocha bez šmúh, ale aj škrabancov, či už na gumených, alebo plastových častiach. Inšpiráciu môžete hľadať aj medzi novou autokozmetikou, napríklad značky BottariGulf K2.

Doba účinku dezinfekčných prostriedkov trvá približne 20 až 30 sekúnd. Žiadny prípravok po aplikovaní nemôžete okamžite zotrieť. Vírusy musia najprv „vstrebať“ účinné, no pre nich likvidačné látky, až potom ich z povrchu môžeme zotrieť. Pri tak závažných vírusových ochoreniach je dôležité zničiť ich proteínové a tukové štruktúry a rozložiť bunkové membrány. Na to upozorňujú aj vedci z LF na Austrálskej národnej univerzite, ktorých ďalšie skvelé odporúčania nájdete aj tu. Neoverenými prípravkami ľahko podporíte úplne opačný efekt.  

Naozaj stačí mydlová a octová voda?

Väčšina infekčných baktérií (najmä respiračného systému) nie je schopná prežiť vysoké teploty. Ak teda niektoré prípravky zarábate s vodou, tak len s horúcou a pravidelne ju meňte. Keďže plochy povrchov v interiéri vozidiel nebývajú veľké a sú často v blízkosti citlivých zdrojov či pod napätím, odporúčame pracovať s objemom vody do 0,5 l a utrieť, nie naliať na cielený predmet.

Vedeli ste, že...
...už len samotný mydlový roztok alebo saponátová voda zníži množstvo baktérií o 90 až 99%?

V interiéri vozidiel nie je príliš obľúbený, aj keď veľmi účinný 6% roztok kyseliny jablčnej (ocot). Má však nepríjemný zápach a na viacerých, kombinovaných povrchoch (napr. guma a plast) dokáže pôsobiť agresívne. Preto je najvýhodnejšie po základnom čistení dezinfikovať povrch menej toxickým a biologicky odbúrateľným koncentrátom.

Nezabúdajte, že okrem kľučiek na dverách a volantu sa dotýkate palubnej dosky, radiacej páky, sedadiel, bezpečnostných pásov, vnútorných skiel okien, tlačidiel a naďalej si medzi sebou podávate rôzne predmety.

Klimatizácia a množenie vírusov

Vonku sa otepľuje, a tak čoraz častejšie začíname uvažovať o vplyve klimatizácie na naše zdravie. Základným opatrením v aute je aklimatizácia a rešpektovanie teplotného rozdielu do 6, respektíve pri vysokých letných horúčavách do 10 °C. Predtým, ako auto naštartujete a zapnete klimatizáciu, otvorte okná a vyvetrajte kabínu. Aspoň 5 minút pred zaparkovaním ju vypnite. Tým umožníte, aby sa klimatizačný systém prirodzene usušil a znížilo riziko usádzania baktérií.

Pozor, pri akomkoľvek zápachu či prachu z klimatizácie začnite s údržbou systému. Ideálnym pomocníkom je ozón, ultrazvuk a ďalšie vysoko regeneračné zmesi, ktoré celkovo napomáhajú aj k dezinfekcii vzduchu z klimatizácie. Pri nedostatočnej údržbe takto vystavujeme riziku nákazy dýchacie cesty, no pri zlom nastavení priamo na telo a tvár škodíme aj očiam.

Musím nosiť rúško v aute?

Nekomfortne sa nám s nimi dýcha, pri nevhodnej veľkosti a strihu si ich neustále upravujeme, čo obmedzuje našu pozornosť za volantom. Aktuálne zmeny v nosení ochranných rúšok sa dotýkajú aj vodičov. V konečnom dôsledku treba zvážiť, aké auto šoférujete (vlastné, rodinné, služobné) a či ide o novší model s kabínovým filtrom alebo nie. Vtedy vás ohrozuje vzduch priamo z vonku, teda aj s časticami mikróbov, peľu a roztočov. 

Vyhýbajte sa dlhším trasám a pri každej zmene šoféra, vyčistite základné povrchy. Rúško nemusíte mať, ak cestujete sám, poprípade s členmi vašej domácnosti. Výhodu majú aj šoféri verejnej dopravy, ktorých chráni uzatvárateľná kabína. V týchto prípadoch ste od rúška oslobodení, no ak nemusíte, nevzdávajte sa ho až do úplného ukončenia pandémie. Spoločne to tak lepšie zvládneme aj na cestách!

Zdroje: autonoviny.sk / vysetrenie.zoznam.sk / zdravoteka.sk / pravda.sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie