Povinná výbava auta 2021 – zmeny za posledné roky a porovnanie so susednými krajinami

Jazdíte autom každý deň, no skutočne máte naštudované, čo tvorí povinnú výbavu vozidiel? Ak nie, tak to čo najskôr napravte, keďže bežné nástrahy na cestách nemusia obísť ani vás. Stačí okamih nepozornosti či nedbanlivosť iného šoféra a výbava v aute sa v momente mení na „klenot“. Ponúkame vám stručný prehľad povinných, ale aj odporúčaných prvkov v našich vozidlách a mnoho ďalších užitočných rád.

povinna_vybava_auta

Základ povinnej výbavy auta pre rok 2021

Veľmi výstižne možno charakterizovať povinnú výbavu ako súbor funkčných, nepoškodených predmetov – nástrojov a doplnkov , ktoré majú byť v každom vozidle ešte predtým, než sa ním vydáte na cestu. Aktuálne je najdôležitejším prvkom najmä lekárnička v aute, prostriedky na výmenu, respektíve na opravu kolesa (zahŕňame tu aj samotné náhradné koleso s diskom a pneumatikou), výstražný homologizovaný trojuholník a reflexný odev (vestu).

Viete, že...
...za posledné roky došlo k výrazným zmenám vo vyhláške týkajúcej sa povinnej výbavy vozidiel ešte 1. októbra 2018?

V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami zmeny „nezaťažujú naše peňaženky“, keďže počet povinných prvkov sa výrazne znížil.

Najprv dobré správy – najvýraznejšie zmeny v povinnej výbave

Pre vodičov na slovenských cestách už neplatí povinnosť mať v aute náhradné poistky a žiarovky, povinnosť nosiť rezervnú pneumatiku nahradila súprava na lepenie pneumatík – samozrejme, ak ju nemáte, dopomôcť si musíte s nástrojmi, akými je hever, kľúč na matice kolies a na náhradnú pneumatiku. Bez hrozby pokuty si môžete vybrať aj ďalšiu alternatívu tzv. dojazdné pneumatiky s označením RunFlat. Vzhľadom na zmeny z roku 2018 menšia záťaž sa týka aj obsahu lekárničiek. O tom viac v podrobnom sumári povinnej výbavy auta 2021 na slovenských cestách.

Autolekárnička 2021 – pre záchranu nejedného ľudského života!

Ide teda o absolútny základ v každom vozidle, keďže sú v nej nástroje a ďalšie pomôcky k prvej pomoci. Jej význam nemožno podceňovať, čo sa bližšie špecifikuje aj na webovom portáli autonoviny.sk. Podľa platnej legislatívy - vyhláška MZ SR č. 134/2018 Z.z. - zostáva v povinnej výbave autolekárnička v oranžovom tvrdom plastovom alebo textilnom obale s bielym krížom na vrchu. Je to medzinárodne uznávaný symbol. Má obsahovať samostatne balené, kompletné a nepoužité pomôcky.

Platnosť autolekárničky sa už nekontroluje

Do októbra 2018 ste z lekárničky do auta museli vymieňať tie komponenty, ktorým skončil dátum spotreby za nové. Nová vyhláška, platná od 1. novembra 2019, dátum expirácie autolekárničky (spotreby) nekontroluje. Dôležité je naďalej, aby obsah autolekárničky nebol použitý alebo poškodený. Lekárničku skladujte na viditeľnom, suchom mieste. Býva najčastejšie v kufri vozidiel.

Čo má obsahovať autolekárnička v roku 2020?

  • Dezinfekčné prostriedky na rany a drobné poranenia
  • Náplasti a gázy
  • Obväzy
  • Elastickú šatku na zlomeniny a rôzne poranenia kĺbov
  • Ochranná výbava pre záchranára

Ďalšia, no stále povinná výbava vozidiel

  • Náhradné koleso s diskom a pneumatikou

Vozidlá kategórie M a N majú naďalej povinnosť zabezpečiť výbavu vozidla náhradným kolesom s diskom a náhradnou pneumatikou vždy predpísaného rozmeru a druhu. Nevyhnutný je kľúč na matice a príručný zdvihák. O alternatívnych možnostiach sme vás informovali vyššie v článku, teda o sade na opravu defektu a dojazdných pneumatikách. Zakaždým však prihliadajte aj na zákonom stanovenú minimálnu hĺbku dezénu zimnej pneumatiky 3mm a letnej 1,6 mm.

  • Výstražný homologizovaný trojuholník

Homologizovaný znamená v tomto prípade úplne zhodný s podmienkami podľa predpisu EHK č. 27. Výstražný trojuholník sa používa počas núdzového státia, ak jazdu musíte prerušiť napríklad z dôvodu poruchy vozidla, pre dopravnú nehodu, alebo pre inú prekážku na ceste, ktorá by mohla v krajnom prípade zapríčiniť zrážku.

Náš Tip

V súvislosti s tým je výhodné mať aj poistenie proti havárii a vandalizmu. V rámci dokladov je povinný doklad o platnosti PZP. K tejto špecifickej povinnej výbave patrí, samozrejme, vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie vozidla a doklad o vykonaní emisnej technickej kontroly.

Pozor, vodič musí ovládať aj vhodné umiestnenie spomínaného predmetu povinnej výbavy, výstražného trojuholníka. Dáva sa na okraj vozovky, ideálne vo vzdialenosti 50 m za vozidlom. Viac o tom, ale aj ďalšie zaujímavé informácie o povinnej výbave áut na slovenských cestách sa dozviete v článku na union.sk. Ak ste na diaľnici alebo rýchlostnej ceste, tak je to 100 m za vozidlom. Ide o to, aby prichádzajúci vodiči ho včas a jasne zaregistrovali. Na tento účel sa používa aj doplnok vo forme ochranného krytu. Chráni ho pred poškodením a vyblednutím od slnka.

  • Reflexný odev

Tvorí ho vesta alebo reflexný odev, ako nohavice, bunda či pláštenka, no všetko musí vyhovovať norme EÚ EN471. Najčastejšou chybou vodičov, na ktorú upozorňujú aj v sumári povinnej výbavy na topspeed.sk, je umiestniť reflexný odev do batožinového priestoru. Má byť pri sedadle vodiča, teda po ruke. Veľmi praktickým odporúčaním je mať hneď niekoľko viest v aute. Pri kolíziách často potrebujeme aj pomoc ďalších spolucestujúcich.

Náš Tip

Vo vozidle odporúčame mať aj: náhradné autožiarovky a poistky, štartovacie káble, ťažné lano, kanister s pohotovostnou pohonnou látkou, lieky a zdravotnícke potreby pre spolucestujúcich. V letnom období sú užitočné tieniace fólie, slnečné clony a v zimnom najmä snehové reťaze, metlička, škrabka a deka.

Porovnanie povinnej výbavy v susedných krajinách

Pre lepší prehľad, tak napríklad v Českej republike naďalej platí povinnosť náhradných žiaroviek a poistiek. Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, povinným, nie odporúčaným sú taktiež náhradné žiarovky a aj hasiaci prístroj. Ten je nevyhnutné mať aj v Bulharsku, Rumunsku a v Poľsku. Ťažné lano si budete musieť pribaliť napríklad v Srbsku, na Čiernej Hore, v Macedónsku a Albánsku.

Vždy radšej povinne sa vybaviť, ako dostať pokutu. Na Slovensku je to cca 50 eur, no v iných krajinách vás to môže vyjsť až na 150 – 200 eur.

Zdroje: autonoviny.sk / bozponline.sk / union.sk / topspeed.sk

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie