Príprava vozidla na zimu: 6-bodový kontrolný zoznam

Najťažšie obdobie v roku pre Vaše vozidlo prichádza. Sneh, ľad a mrznúci dážď predstavujú výzvu, a práve preto by mala byť jesenná údržba vozidla základným krédom každého zodpovedného vodiča. 

jesenna_udržba

V 6-bodovom kontrolnom zozname nájdete informácie o tom, čo treba zaistiť pre úspešné fungovanie Vášho vozidla počas zimných mesiacov, ako aj maximalizovať schopnosť vozidla udržať vás a vašu rodinu v bezpečí!

1. Kontrola batérie pred zimou

Pri nízkych teplotách je výkon batérie značne znížený - niekedy až o 50%! Chemické reakcie potrebné na výrobu energie v autobatérii sa pri extrémne nízkych teplotách spomaľujú a vaše auto potrebuje na naštartovanie motora viac prúdu z batérie

Aby ste ráno predišli nepríjemnému prekvapeniu:

  • Uistite sa, že batéria má dostatok šťavy (kontrola mechanikom).
  • Uistite sa, že všetky káble, terminály a pripojenia sú čisté, bez poškodenia a korózie.
  • Ak je batéria staršia ako 3 roky, nechajte ju skontrolovať mechanikom.
  • Ak je batéria staršia ako 5 rokov, zvážte jej výmenu pred akýmkoľvek rozsiahlym zimným výletom.

2. Výmena pneumatík a tlak v pneumatikách

Zákon hovorí, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, námraza a je v období medzi 15. novembrom a 31. marcom, vodič motorového vozidla je povinný použiť zimné pneumatiky na všetkých nápravách. Vo všeobecnosti sa odporúča meniť pneumatiky keď teplota klesne pod 7°C

Pneumatiky s opotrebovaným dezénom sú v zimných podmienkach vážnym nebezpečenstvom. Ak je hĺbka dezénu menšia ako 4mm, pneumatiky ponúkajú takmer nulovú trakciu na snehu a sú náchylné na šmyk. 

Musíte tiež skontrolovať tlak v pneumatikách, aby ste sa uistili, že je na optimálnej úrovni pre konkrétne vozidlo. Keď sa počasie ochladzuje, zvyšuje sa pravdepodobnosť straty tlaku alebo opotrebenia a tým sa zvyšuje riziko nehody.

Vedeli ste, že za každých -10°C stratíte 0,07 bar tlaku?

3. Stierače

Vodiči čelia rôznym poveternostným rizikám - od sneženia a snehu, po dážď a ľad. Bez efektívnych a vysoko funkčných stieračov je jazda ešte nebezpečnejšia. V ideálnom prípade by sa mali meniť dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Nezabudnite vymeniť stierač zadného okna, ak ho máte!

4. Výmena kvapalín pred zimou

Príprava vozidla na zimu obsahuje aj kontrolu tekutín vo vozidle. Pred zimou je potrebné vymeniť letnú zmes do ostrekovačov za zimnú, odolnú voči mrazu. V oblastiach, kde teplota bude klesať pod bodom mrazu, odporúčame olej do motora s nižšou viskozitou. Dôvodom je zhustenie motorového oleja v chladnom počasí. 

Nezabudnite vymeniť olej každých 3 000 - 5 000 km alebo približne každých tri až päť mesiacov.

Po dlhej horúcej letnej sezóne sa tiež musíte uistiť, že máte vo svojom vozidle správnu hladinu vody a nemrznúcej zmesi. Ideálny pomer je 50/50. Najlepšie je, keď sa o vás postarajú odborníci, pokiaľ nemáte skúsenosti s kontrolou nemrznúcej zmesi.

5. Skontrolujte remeň a hadice

Chladné teploty môžu oslabiť remeň a hadice, ktoré udržujú váš motor v chode. Pripravte sa na zimu kontrolou všetkých remeňov a hadíc, hľadajte praskliny alebo známky opotrebenia a v prípade potreby ich vymeňte.

6. Núdzová súprava

Napriek tomu, že zimná údržba bola vykonaná môže Vás zimné počasie prekvapiť a dostanete sa do nebezpečnej situácie. Buďte pripravení a vybavte auto núdzovými potrebami napr. prikrývky, náhradné svetlá, zdvihák, lekárnička, baterka, lopata, jedlo a piesok pre trakciu, ak uviaznete.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie