Jarná údržba vozidla v 6 krokoch

Jar je tu... sezóna dovoleniek sa blíži a vy sa chcete s vašou rodinou a priateľmi vydať na výlet. Zima sa na technickom stave vozidla vždy prejaví a navyše sa podmienky na cestách budú v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov výrazne meniť. Mechanická kontrola, výmena kvapalín a dobrá celková údržba vozidla zabezpečia bezpečnú jazdu a vaša myseľ sa nebude musieť zaoberať otázkou: „Zvládne moje auto takú cestu?“ Tu je niekoľko tipov na jarnú údržbu, aby ste sa uistili, že vaše vozidlo je pripravené na novú sezónu. 

spring_accident

 

1. Hĺbkové umývanie a aplikácia vosku

Najdôležitejším krokom jarnej údržby vozidla je odstránenie prachu, nečistôt a soli z povrchu auta.  Nejde o to aby auto vyzeralo „ako nové“ ale predovšetkým zvyšky posypovej soli môžu spôsobiť koróziu. V tomto prípade nie je postačujúce nechať auto umyť v autoumývarke, ale vozidlo naozaj umyť – ručne!

Začnite s umývaním vnútorných priestorov: okná, palubná doska, vnútro dverí, vysávanie. Buďte opatrní, nepoužívajte výrobky obsahujúce amoniak - môžu poškodiť plasty a okná. Vonkajším priestorom doprajte dostatočné množstvo studenej vody a nezabudnite použiť výrobky špeciálne určené pre automobily a špongiu.

3 tipy na umývanie auta po zime:

  • Ešte pred samotným umývaním auta odstráňte najhrubšie znečistenia. V opačnom prípade hrozí poškriabanie farby na aute.
  • Nezabudnite na spodok vášho auta a disky. Tieto časti sú náchylné na škrabance, poškodenia a v spojitosti z faktom, že sa tu počas zimných mesiacov udržuje množstvo snehu a ľadu, hrozí väčšia pravdepodobnosť korózie.
  • Voskový náter odpudzuje nečistoty a nemusíte umývať auto tak často. 

 2. Kvapaliny

Jar je správny čas na kontrolu všetkých tekutín vo vašom aute. Bez ohľadu na počet najazdených kilometrov od decembra do apríla je vždy rozumné vymeniť motorový olej a filter do motora. Olej stráca počas zimy svoje mazacie vlastnosti, čo by mohlo ovplyvniť správnu funkciu motora. Chladiaca kvapalina je nevyhnutná pre udržanie konštantnej teploty motora. Úroveň by mala byť medzi indikátormi minima a maxima, viditeľnými priamo na nádrži. Letná zmes do ostrekovačov, v porovnaní so zimnou, umožňuje jednoduchšie odstraňovanie hmyzu a zaschnutých nečistôt z čelného skla automobilu. Brzdová kvapalina, kvapalina posilňovania riadeniaprevodový olej nezvyknú chýbať, pretože auto ich nespotrebuje v takých množstvách ako iné tekutiny. Nízka úroveň hladiny zvyčajne naznačuje únik kvapaliny, a preto ju taktiež odporúčame skontrolovať.

 3. Stierače, osvetlenie a autolekárnička

Striedanie teplôt a občasné použitie ku sklu primrznutých stieračov môže spôsobiť, že po zime je účinok stieracích líšt zhoršený. Skontrolujte stav stieračov, praskliny alebo trhliny v gume.  Neváhajte si kúpiť nový pár, ak zistíte, že sú trochu opotrebované.

Jarná údržba vozidla je taktiež príležitosťou skontrolovať funkčnosť osvetlenia.

Viete kedy končí exspirácia autolekárničky vo vašom vozidle? V prípade ak sa nenachádza v nevyhovujúcom stave, hrozí pokuta vo výške 50 – 100€. Preto odporúčame lekárničku do auta skontrolovať včas a jarná údržba auta je na to ideálnou príležitosťou.

 4. Klimatizácia

Dezinfekcia klimatizácie by mala byť základom správnej údržby vozidla. Vďaka kondenzovanej vode je klimatizácia „živnou pôdou“ pre škodlivé organizmy, ktoré vdychujeme. Dezinfekčné spreje do klimatizácie sa postarajú o vaše zdravie a zabraňujú prípadnému zápachu. V prípade ak zápach pretrváva alebo sa vám zdá menej účinná, odporúčame nechať klimatizáciu skontrolovať odborníkom.

 5. Pneumatiky

Zákon hovorí, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad, námraza a je v období medzi 15. novembrom a 31. marcom, vodič motorového vozidla je povinný použiť zimné pneumatiky na všetkých nápravách.

Realita je trošku odlišná. Pri teplote 7°C a viac stráca zimná pneumatika svoju účinnosť, jazda je hlučnejšia, brzdná dráha sa môže predĺžiť až o 20% a v neposlednom rade sa zbytočne navyšuje priemerná spotreba vozidla. Na druhej strane netreba sa unáhliť a meniť letné pneumatiky za zimné okamžite, ako sa teplota vyšplhá na hraničných 7°C. Základom je požívať zdravý rozum a sledovať počasie, podmienky na ceste a prispôsobiť rozhodnutie štýle jazdy. V prípade ak používate vozidlo skoro ráno na cestu do práce, tak je predpoklad, že teplota bude dosahovať nižšie hodnoty ako v prípade keby ste vyrážali v poobedných hodinách. Vo všeobecnosti sa odporúča počkať s výmenou pneumatík až do polky apríla.

Nezabudnite utiahnuť matice kolies asi 100 kilometrov po položení letných pneumatík. Ak tak neurobíte, zvyšuje sa riziko nehody.

 6. Kontrola v servise

Keď už budete u automechanika meniť zimné pneumatiky za letné, dajte si skontrolovať chladiaci systém motora, brzdy a vďaka výtlkom v zime aj podvozok, vyváženie kolies, čapy riadenia, geometriu a stabilizátory.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie