Viete, ako správne používať a jazdiť so snehovými reťazami?


Hrubá nádielka snehu sa nie pri každej príležitosti javí ako rozprávková. Najmä, ak sneh pokryje cesty vo vyššie položených oblastiach a vy nimi práve prechádzate. Áno, správne odhadujete, že so zimnými pneumatikami si teraz nevystačíte. Zodpovednejšie bude nasadiť snehové reťaze a jazdiť podľa predpisov. Všetky podrobnosti vysvetlíme už v tomto článku!

Povinná alebo doplnková výbava osobných vozidiel? Ako je to so snehovými reťazami u nás?

Určite nikto netúži po tom, aby sa cesta autom do hôr zmenila na brodenie kolesami vrstvami snehu. Tým naznačujeme, že aj keď u nás nie sú vo výbave povinné zimné reťaze, na zasnežených a zľadovatených cestách, akoby ste ich našli!

Pozor, ako povinné sú pre nákladné vozidlá, alebo keď prechádzate úsekom s označením snehové reťaze C14. Podmienkou pre používanie zimných reťazí je aj v týchto oblastiach sneh a ľad. Inak ich nenasadzujeme, resp. ak náročný zľadovatený terén bezpečne prejdeme pomocou reťazí, z pneumatík ich potom bezpečne skladáme.

Snehové reťaze na kolesách očistenými úsekmi sa neodporúča používať. Poškodzujú sa pneumatiky, zhoršuje sa stav vozovky. Z toho vyplýva, že nasadiť snehové reťaze a zložiť podľa stupňa rizika v teréne zaberá dosť času a prácnosti. Na dlhších cestách takto budete postupovať aj niekoľkokrát, no rozhodne vždy lepšie desaťkrát nasadiť zimné reťaze ako raz volať o pomoc.

Patríte k svetobežníkom? Ak si radi užívate zimné športy, určite dobre poznáte strediská v susednom Rakúsku, kde sú vo výbave povinné snehové reťaze. Tak tomu je aj v Slovinsku a na rizikových úsekoch v Chorvátsku.

Ako správne zimné reťaze nasadzujeme? Podľa akých kritérií si ich vyberať?

  • Prvá požiadavka, ako bezpečne nasadiť zimné reťaze, súvisí s „obúvaním“ výlučne na zimných pneumatikách.
  • Keďže so zasneženým horským terénom sa spája raz stúpanie a klesanie, pre nasadenie reťazí si vyhliadnite bezpečné a málo frekventované miesto. Použite výstražné svetlá a zatiahnite ručnú brzdu. Reťaze nasadzujete podľa hnacej nápravy.
  • Má vaše auto pohon na všetkých štyroch kolesách? Používate po dva páry reťazí.
  • Pred nasadením skontrolujte, či nie sú zamotané, alebo inak poškodené.
  • Uistite sa, že vyhovujú veľkosti vašej pneumatiky – to odporúčame ešte pred jazdou, ideálne poradiť sa pri kúpe v odbornom servise.
  • Nasadzujeme z vrchnej strany pneumatiky (puklice radšej zložíme), potom po obvode, auto posunieme, aby sme pokryli aj tú časť, ktorá sa dotýkala vozovky.
  • Zapneme, poriadne dotiahneme a skontrolujeme napínaciu reťaz

Ako a prečo používať snehové reťaze? Pre doplnenie zaujímavých info si prečítajte aj tento článok z kategórie auto-moto.

Jazdime pomalšie, pri max. povolenej rýchlosti 50 km/h, auto nezaťažujeme prudkým brzdením ani zrýchľovaním. Opatrne zabáčame. Podľa konkrétneho typu snehových reťazí sa vyžaduje po 100, max po 200 m zastaviť a dotiahnuť ich. Vždy to však bude rýchlejšie a pohodlnejšie, akoby ste reťaze vôbec nepoužili. Problematické by bolo aj prešmykovanie na mieste, resp. by ste sa vôbec ani nepohli.

Aké výhody prináša jazda so snehovými reťazami a z akých typov si môžete aktuálne vybrať? V kategórii snehové reťaze nájde každý zodpovedný vodič pre svoju bezpečnú jazdu na snehu všetko, čo potrebuje. Ako bonus, predstavujeme doplnkové príslušenstvo pre vyslobodenie zo snehu. V prípade núdze určite pomôžu rýchloupínacie pásy.

Hľadáte zlatú strednú cestu pri výbere snehových reťazí?

Komu by sa už len chcelo trápiť so zdĺhavým nasadzovaním, zložitým skladaním a prepravou robustných reťazí? Aj takto nás vie zima vytrápiť, no dobrým tréningom so snehovými reťazami to bude hračka! Na trhu sú dostupné úplne jednoduché textilné reťaze, ktoré najmä začiatočníkov potešia jednoduchou montážou. Tým sa odlišujú od náročnejších rebríkových.

Pre bezpečnosť sú najlepšou voľbou reťaze so šikmou stopou, vyznačujú sa zvýšenou priľnavosťou a znižovaním brzdnej dráhy. Nevýhodou je cena, sú totiž drahšie. Mnohí nachádzajú svojho dobrého sprievodcu zasneženými cestami u reťaziach s priečkami. Pomôžu aj pri náročnom stúpaní, sú cenovo dostupnejšie (cca. 30 eur). Pred uskladnením ich dobre očistíme a usušíme. Neukladáme ich „do klbka“, strácajú funkčné kvality, rýchlejšie sa opotrebujú, čo by vás o pár km mohlo nemilo prekvapiť ako aj ďalšia zimná nádielka..!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie